Kiket fognak ellenőrizni 2020-ban?
Közzétették a 2020. évi országos hatósági ellenőrzési tervet, mely tartalmazza a munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzési feladatokat is.
Munkavédelmi ellenőrzés kapcsán konkrét meghatározásra került az építőipari kivitelezési tevékenységek célvizsgálata. A célvizsgálatot indokolja, hogy a hatóság nyilvántartása alapján az ellenőrzési terv kiadását megelőző időszakban (2018. évben), a szabálytalan munkavégzés miatt bekövetkezett súlyos munkabalesetek aránya a legmagasabb volt az ágazatban. Szám szerint 28 súlyos és 22 halálos kimenetelű eset történt. A célvizsgálat további szakmai indoka, hogy az építési munkák során a tevékenységből és a munkakörnyezetből származó jelentős egészségkárosító veszélyekkel és kockázatokkal is számolni kell, mint például:
- nehéz fizikai munkavégzésből adódó megterhelés
- határérték feletti por-, zaj-, és rezgésexpozíció lehetősége
- szabadtéri klímakörnyezet hatásai
- stb.
Ellenőrizendő időszak: 2020. II. - III. negyedév
Természetesen nem csak ebben az iparágban várhatók ellenőrzések, hanem további saját kezdeményezésű célvizsgálatokra fog sor kerülni. A munkavédelmi ellenőrzést végző hatóságok a további célvizsgálatokat az illetékességi területük gazdasági szerkezete, munkabaleseti helyzete és az ellenőrzési tapasztalataik figyelembevétele alapján választják ki.
Ellenőrzési időszak: 2020-ban megyénként nevesített időszakokban.
A célvizsgálatok során kiemelt szempontok:
- A célvizsgálat időtartama alatt a munkavédelmi feladatot ellátó kormány tisztviselőnként 20 munkáltató.
- Az építőipari kivitelezési tevékenységek célvizsgálata során vizsgálat alá kell vonni a magasépítési, mélyépítési, építőmesteri, szakipari munkavégzést, valamint az útépítést. Az ellenőrzések során a munkabiztonsági és munkaegészségügyi követelmények megvalósulását vizsgálni kell.
- Olyan munkáltatók kiválasztására kell törekedni, ahol többféle építőipari kivitelezési tevékenységet végeznek, a különböző típusú munkaeszközöket használnak, valamint az ellenőrzött munkáltatók többségben 5 főt meghaladó munkavállalói létszámot foglalkoztatnak.
A munkavédelmi hatóság bírságot alkalmaz az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó követelmények teljesítését elmulasztó, és ezzel a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyeztető munkáltatóval vagy az összehangolási kötelezettség megvalósításáért felelős személlyel vagy szervezettel szemben.
A munkavédelmi bírság összege 50.000 Ft-tól 10.000.000 Ft-ig terjedhet.
Mire terjed ki a munkavédelmi hatósági ellenőrzés?
Erről az Mvt. 81. § (4) bekezdés rendelkezik:
"(4) A munkavédelmi hatóság ellenőrzése kiterjed
a) a munkáltatók és munkavállalók egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos feladatainak és kötelezettségeinek teljesítésére, ideértve a foglalkozás-egészségügyi szolgálatok munkavédelmi feladatainak megvalósítását is;
b) a munkahelyek létesítésére, a munkaeszközök üzemeltetésére, az alkalmazott technológiákra és anyagokra, valamint az egyéni védőeszközökre vonatkozó követelmények érvényesítésére;
c) a munkabalesetek, foglalkozási megbetegedések és fokozott expozíciós esetek kivizsgálására, bejelentésére, nyilvántartására, valamint megelőzésére tett intézkedésekre."
Milyen típusai vannak a hatósági ellenőrzésnek?
- Célvizsgálat: Olyan ellenőrzés, ami konkrét ellenőrzési célra irányul (pl. egy tevékenységnek a munkavédelmi szempontú vizsgálata egy nemzetgazdasági ágban) és nem öleli fel az Mvt. 81. § (4) bekezdésében felsorolt összes ellenőrzési tárgykört.
- Akcióellenőrzés: Olyan ellenőrzés, ami konkrét ellenőrzési célra irányul és nem öleli fel az Mvt. 81. § (4) bekezdésében felsorolt összes ellenőrzési tárgykört.
- Komplex ellenőrzés: az olyan ellenőrzés, amely magában foglalja a Pénzügyminisztérium szakmai irányításáért felelős szervezeti egységének iránymutatása szerint a munkáltatók általános munkavédelmi feladatainak teljes körű vizsgálatát.
- Előre bejelentett ellenőrzés: az ellenőrzést megelőzően egy hónappal történő kiértesítés alapján, több ellenőrzést végző állami tisztviselő által végzett helyszíni ellenőrzés, módszertani útmutató szerinti tartalommal.
- Közérdekű bejelentés, panasz vizsgálata: A bejelentés (panasz) valamennyi, a munkavédelmi ellenőrzést végző hatóság hatáskörébe tartozó kérdésére ki kell terjednie. A bejelentés, panasz kapcsán, ha az átfogóbb jogsértésre utal, ki kell terjednie a komplex ellenőrzés alatt nevesített maximális szakmai tartalomra.
Az Önök cége magabiztosan helyt állna egy ellenőrzés során?

Teljeskörű munka-, tűz-, és környezetvédelmi megoldások.
Keressen minket bizalommal.
E-Mail: szikora.mernokiroda@gmail.com
Tel.: + 36 20 945 3906